Adventní koncert byl pro seniory dechberoucím zážitkem

Návštěvníky havířovského GrandParku čekal v úterý odpoledne nevšední zážitek. Jídelna v přízemí byla do posledního místečka zaplněna klienty, kteří bez dechu a plni obdivu naslouchali adventnímu koncertu, jenž si pro ně připravily děti ze základní umělecké školy B. Martinů pod vedením Zuzany Gajánové. Někteří klienti se po úžasném výkonu dětských zpěváků neubránili dojetí. „Překrásné! To byl za několik let nejhodnotnější zážitek, nemůžu ani mluvit,“ svěřuje se se slzičkami v očích seniorka Eva Bardoňová.

Nejen že se jí nesmírně líbil zpěv dětí, které přednesly některé písně i čtyřhlasně, ale ve vzpomínkách se vrátila během koncertu i do svého mládí. „I moje děti zpívaly ve sboru, vždy jsem chodila na jejich koncerty. A jsem ráda, že doteď zpívají. Vše se mi při tom nádherném koncertu znovu vybavilo,“ říká Eva Bardoňová. Svým vyprávěním potvrzuje to, co se snaží aktivizační pracovníci i terapeuti GrandParku každodenními aktivitami pro klienty navodit. Setkávání seniorů při různorodých činnostech a programech je totiž jednak dobrou zábavou, ale také vede k paměťovým podnětům, které mají příznivý vliv na kvalitu jejich života. A to dokonce i u těch klientů, kteří mají diagnostikovánu Alzheimerovu nemoc.

Na konci hodinového koncertu sklidily děti obrovský potlesk. Babičky a dědečky potěšil přislib jejich vedoucí Zuzany Gajánové, že do jara nacvičí nové pásmo a pak přijedou opět zazpívat. „Byli opravdu skvělí, jak děvuchy, tak ti synci,“ uznale při jejich odchodu pokyvoval hlavou i Robert Matušek, který sám dříve hrával na heligonku. „Jak zvládli to čtyřhlasné zpívání, to klobouk dolů,“ hodnotil s viditelným respektem. Pěknou tečkou za úžasným zážitkem pak byly dárky, které klienti dostali od GrandParku.