Brouzdání ve vodě i rybolov

Teplé červnové dny přinesly do GrandParku v Hradci Králové vodní aktivity. „Se seniory, kterým to zdravotní stav dovoluje, se chodíme v parných letních dnech osvěžit na nedaleké rosiště. Klienti, kteří zůstávají na stinné terase, se tam v poslední době rádi věnují rybolovu –  chytají vlastnoručně vyrobené rybky a soutěží, kdo jich chytí více,“ popisuje s úsměvem aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková.

Už při výrobě těchto rybiček a udiček procházejí klienti domova pro seniory nenásilnou terapií, stejně jako při rybolovu. „Při vystřihování z papíru a malování si senioři procvičují jemnou motoriku rukou, dobře si rozhýbou prsty. Totéž platí u rybolovu, kde je nutné ještě pečlivé soustředění a pozorná koordinace pohybů,“ přibližuje Dagmar Pařízková.

Ředitelka hradeckého GrandParku Monika Utratilová dodává, že ji moc těší, jak se domov pro seniory začlenil do zdejšího okolí. „Tak, jako se stal náš domov přirozenou součástí sídliště, i naši klienti se zapojují do života na Moravském předměstí. Často chodí na procházky nebo do cukrárny, v momentálních parných dnech si oblíbili brouzdání v blízkém rosišti – a vůbec nevadí, že někteří z nich se mezi dovádějícími dětmi brouzdají i s chodítkem,“ usmívá se. Pro seniory je podle ní velmi důležité vnímat, že se zapojují do okolního života, že nejsou nikde jen odstrčeni.