České ženy jako hádanka

Ve středu navštívila havířovský GrandPark u klientů již oblíbená kronikářka města Havířova Hana Dvořáková. Jako obvykle si pro seniory a seniorky připravila zajímavou přednášku – o slavných českých ženách. Téma přilákalo do publika i nezvykle velký počet mužského osazenstva. Nevšední byla ale tentokrát forma – na obrazovce se objevila vždy charakteristika slavné ženy, ale bez podobizny a jména. A bylo na klientech GrandParku, aby přinutili mozkové závity vzpomenout si na jméno, které často měli na jazyku. 

„Vlastně to pro klienty byla vzpomínková terapie,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Stáňa Kotlárová. Ta je totiž také založena na tom, že si senioři na základě fotografií, obrázků a vyprávění snaží vzpomenout na dobu minulou a třeba i na své vlastní zážitky. „Posilují se tak kognitivní mozkové funkce, což je u seniorů velmi důležité,“ dodává Kotlárová.

 Defilé slavných českých žen začalo prvorepublikovými herečkami, pokračovalo herečkami a zpěvačkami doby současné či nedávné. Pak přišly na návštěvu první dámy – nejprve z časů dávno minulých, manželky českých králů. To byla asi nejtěžší kvízová část. Úspěšněji se seniorům vzpomínalo na jména manželek našich prezidentů, ať už československých nebo českých.

Jako vždy bylo vyprávění Hany Dvořákové nesmírně zajímavé, protože u mnoha hereček či zpěvaček mohla přidat i vzpomínku ze svého osobního setkání. To zaujalo i čtyřiadevadesátiletého Jana Valu. Vzhledem k tomu, že jak jeho otec, tak on pracoval v ubytovacích či stravovacích zařízeních, setkal se osobně například s prvním československým prezidentem Masarykem. „To jsem byl teprve šestiletý klouček. Ale jako dospělý jsem obsluhoval třeba pány Wericha a Horníčka. To byste koukali, jak brilantně zvládali přípravu na představení jen tak u stolu, u jídla!“

Pan Vala ale na závěr vysekl poklonu i Haně Dvořákové. „Předvedla jste nám ohňostroj žen, které prošly českým národem. Od Přemyslovců až po současné herečky a zpěvačky. Když jste vyprávěla o Libušce Šafránkové, vybavily se mi úžasné scény z filmu Vesničko má středisková. Pak u Bohdalky jsem měl přímo před očima její Fany. A co teprve Květa Fialová a její nezapomenutelná role v Limonádovém Joe! To, co jste nám tu dnes nachystala – všechna čest! To se krásně vzpomíná!“