Cvičíme, házíme, koulíme, ale i fandíme!

Jednou v měsíci pořádá štěrboholský GrandPark pro své klienty Sportovní den. „Sejdeme se ve společenské místnosti a senioři se snaží uspět v různých disciplínách. A vůbec na to není zapotřebí nějaké speciální vybavení,“ usmívá se pohybový pracovník Tadeáš Herdics. Senioři například házejí míč na koš nebo hrají kuželky. „Místo kuželek si vystačíme s pet lahvemi, které se snaží míčem shodit, kroužky házejí na cíl vytvořený z židle nebo třeba cvičí s padákem,“ říká Tadeáš. Senioři mají podle něj používání předmětů z běžného života jako terapeutických a cvičebních pomůcek rádi. „Cvičení je baví, berou je jako součást denních aktivit a necítí se jako v nějaké posilovně“, dodává.

Ředitel GrandParku Pavel Ritschel upřesňuje, že takové skupinové cvičení je pro klienty velmi příjemné. „Popovídají si se svými vrstevníky, procvičí si celé tělo, přitom se pozitivně naladí a přijdou na jiné myšlenky,“ vysvětluje, co je cílem takových aktivit.

Během Sportovního dne se vždy nejen sportuje, ale i fandí, nechybí ani smích. „Házení koulí na kuželky v podobě pet lahví by se někomu mohlo zdát jednoduché, ale zkuste si to, když sedíte na vozíčku a ruce vás tak úplně neposlouchají,“ přibližuje jednotlivé disciplíny Tadeáš Herdics. A totéž platí o hodu míčem do koše nebo krabice. I senioři se shodnou, že skupinové cvičení je výborná věc, protože samotným by se jim cvičit příliš nechtělo a ani to tak nedovedou. A všichni cítí, jak jim pravidelný pohyb pomáhá zlepšovat kondici.