Grilovačka aneb žádný hněv a žádná rvačka

Jako každý čtvrtek se sešli senioři na skupinovém cvičení u aktivizační pracovnice Jany Kovaříkové, která je vítala slovy: „Jestlipak víte, kolikátého je dnes? Ano, 1. září, děti šly poprvé do školy.“ „Chudáčci,“ zareagoval na to spontánně 92letý Adolf Fiedler, bývalý učitel. Snad i proto, že na seniory GrandParku Havířov ten den odpoledne čekala příjemnější akce – oblíbená grilovačka. A tu si nenechal ujít téměř nikdo. Terasa byla plná a aktivizační pracovnice Dáša s Janou se za grilem měly co otáčet.

„Přes léto děláme grilování pro naše klienty několikrát, máme na to skvělé podmínky. K jídelně je přilehlá terasa, pro seniory je příjemné spojit odpolední procházku po zahradě s posezením na terase a ochutnávkou grilovaných dobrot,“ říká ředitelka havířovského GrandParku Renata Vávrová. Podle ní jsou takové akce důležité i z léčebného hlediska. Pro klienty, z nichž někteří trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, jsou taková seniorská setkání podnětná. „V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti, je to příležitost k seznamování a novým vjemům, které mohou připomenout starší vzpomínky, třeba opékání špekáčků v dětství,“ dodává Vávrová.

O tom, že se akce klientům líbila, svědčily nejen spokojené tváře. „Nebylo by špatné, kdyby taková grilovačka byla každý týden,“ usmívala se Anička Štefková. Ta si grilovaných dobrot užila s čistým svědomím, protože ráno si i ona spolu s dalšími seniory zacvičila hodinku na skupinovém cvičení s Janou.