Jednou za měsíc je málo, říká seniorka

Pěkné počasí láká ven a umožňuje různé aktivity. Na sluníčku se dá lenošit, ale senioři v Domově GrandPark ve Štěrboholech si raději zasportují. „Jednou v měsíci máme sportovní den – to je taková naše malá domácí Olympiáda,“ vysvětluje vedoucí aktivizace Andrea Bařinová. Tentokrát se sportovalo na zahradě v těchto disciplínách: hod balónem na koš, shazování kuželek, pétanque, házení kruhy na cíl. „Sportovní den by měl být každý týden!“, prohlásila klientka Věnceslava Klaudisová. A ví, o čem mluví – ona sama totiž trénuje kondici každý den: vždy po obědě si dává několik koleček kolem zahrady!

„Sportovní den chce samozřejmě roztrénování – takže jsme si už ráno venku zacvičili. Naši senioři den plný sportovních aktivit uvítali velmi pozitivně, říkali, že si připadají jako na Olympiádě,“ usmívá se vedoucí aktivizace. Důležitost pravidelného cvičení a dostatku aktivit v pokročilém věku potvrzuje i MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., z III. Interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Starší lidé potřebují stále nové podněty a nové aktivity, jak fyzické, tak psychické. Výzkumy ukazují, že pokud je nemají, projeví se to záhy na jejich kondici i zdravotním stavu,“ vysvětluje.

V pražském GrandParku rozhodně nezůstanou u jedné akce, sportovní aktivity klientů chtějí postupně rozšiřovat. „Teď chystáme akci Pohybem ke zdraví. Pozvali jsme i klienty z Domova seniorů ve Vysočanech, a to nejen soutěžit, ale také navázat družbu s našimi seniory. Jsem moc ráda, že pozvání přijali,“ těší se na setkání Andrea Bařinová.