Kamarádka zůstane v srdci

V červnu se klienti i zaměstnanci Domova pro seniory GrandPark v Hradci Králové rozloučili s jednou milou klientkou, která se stěhovala do jiného domova. „Loučení bylo plné emocí a na paní Elišku Krškovou budeme všichni velmi rádi vzpomínat. Na památku se vyfotila s některými oblíbenými klienty – svými kamarády i kamarádkami. Symbolicky u velkého srdce, které z korkových kousků vyrobil její kamarád Jiří Koutník,“ popisuje dojemné okamžiky aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková.

Vzpomínám si, jak jsem s Jiřím Koutníkem mluvila o srdci, které zdobí stěnu společenské místnosti, během oslavy 1. narozenin hradeckého GrandParku. „To srdce se skládá ze stovek korkových zátek. Každou z nich jsem při výrobě srdce bral alespoň třikrát do ruky,“ vyprávěl mi. „Srdce pana Koutníka je jednak krásný výtvor, ale také symbolický. Připomíná nám, jak si po celý život do srdce ukládáme spousty drobných vzpomínek na milé prožitky, milá setkání, rodinu, kamarády. A věřím, že takto v našich srdcích zůstane i milá vzpomínka na Elišku Krškovou,“ říká ředitelka hradeckého domova pro seniory Monika Utratilová.

Podle ní taková přátelství mezi seniory nejsou neobvyklá. „Blízké osoby potřebujeme po celý život. Hledáme si kamarády ve školce, pak ve škole, při sportu, v práci… A tak se lidé spřátelí i zde u nás. Nejsme žádný „domov důchodců“, kde by senioři byli celý den na pokojích a nudili se. Každý den se účastní různorodých aktivit, každý si vybere podle svých zájmů. A při těch společných zájmech se naši klienti sbližují a navazují přátelství, někdy velmi silná,“ přibližuje ředitelka GrandParku.