Napsali o nás: GrandPark nabízí úlevu unaveným rodinám, které pečují o seniora

http://www.patriotmagazin.cz/grandpark-nabizi-ulevu-unavenym-rodinam-ktere-pecuji-o-seniora/

Od ledna nabízí Domov pro seniory GrandPark v Havířově takzvanou odlehčovací pobytovou službu. Ta je poskytována převážně seniorům, kteří mají sníženou soběstačnost a kteří jsou doposud v péči v jejich přirozeném sociálním prostředí – většinou u rodiny.

„Odlehčovací pobytová služba je pro rodiny velkým přínosem, jejím cílem je umožnit pečujícím osobám nezbytný odpočinek,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Kateřina Michaliková.

Senioři, o které doposud pečuje rodina, mohou mít sníženou soběstačnost vzhledem k věku, ale také z důvodu chronického onemocnění.

„Péče o takovou dospělou osobu je hodně náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce. Je nutné se starat celodenně, bez nároku na osmihodinovou pracovní dobu či na dovolenou, takže odlehčovací pobytová služba poskytne rodině velkou úlevu,“ doplňuje Michaliková.

Nová služba je poskytována celoročně, 24 hodin denně a v GrandParku jsou pro ni nyní vyčleněna čtyři lůžka ve dvou dvoulůžkových pokojích.

Vzhledem k tomu, že GrandPark je určen pro seniory, jejichž soběstačnost je z různých důvodů snížena, budova je tomu architektonicky přizpůsobena. Samozřejmostí je bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením.

Pokoje jsou vybaveny elektrickými polohovatelnými postelemi s matracemi proti proleženinám, každý pokoj má vlastní bezbariérovou koupelnu a WC.

Klienti mají k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro různé druhy terapií a aktivizačních programů. Významnou součástí celého areálu je terapeutická meditační zahrada.

Pečovatelky a zdravotnický personál pomáhají klientům podle potřeb při orientaci a pohybu v prostoru, při podávání stravy a tekutin či oblékání a svlékání, při přesunu na lůžko nebo vozík, ale třeba i při použití WC a osobní hygieně.

„Snažíme se naše klienty také co nejvíce zapojit do sociálně terapeutických a aktivizačních činnosti. To u seniorů napomáhá k rozvoji nebo udržení sociálních schopností a k jejich začleňování do společnosti,“ přibližuje atmosféru v GrandParku Michaliková.

Jaroslav Baďura |