Napsali o nás: Motoriku si procvičují v kuchyni nebo při práci s hlínou

Motoriku si procvičují v kuchyni nebo při práci s hlínou
Žádnou speciální místnost k udržování tělesné či duševní schránky klienti domova pro seniory GrandPark v Havířově nepotřebují. Vystačí si s kuchyní, případně jednou ze společenských místností, kde v rámci terapií a rehabilitací pečou, vaří nebo tvoří originální výtvarná dílka.
„Děláme keramiku, mozaiky, různé výtvarné techniky, pracujeme s papírem, pleteme z něj, vaříme, pečeme a čteme, abychom si procvičovali paměť,“ vysvětlila Dagmar Cimalová, která v domově zastává funkci aktivizačního pracovníka s tím, že všechny práce mají za cíl hlavně procvičování jemné motoriky, případně paměti. „U některých jsou vidět pokroky víc, u některých méně. Ale hlavně musí chtít. To je základ úspěchu,“ upozornila. Za ukázkový příklad toho, jak domácí práce terapeuticky pomáhají, považuje kupříkladu dvaaosmdesátiletou Jarmilu Chovancovou z Hlučína. Ta byla podle ní po příchodu do domova v podstatě ležící pacient. Dnes se účastní všech aktivit. „Krmili mě, starali se o mě, říkala sestřička, že jsem přežila smrt,“ prozradila sama na sebe seniorka a přiznala, že kromě drobných prací v kuchyni či výtvarných aktivit má ráda také čtení.
To o pět let starší Karel Konečný, který pracoval 35 let na šachtě, se doslova zamiloval do kuchyňských prací. „Doma to dělala manželka, dokud žila. Když zemřela, tak jsem musel na jídlo chodit do restaurace. Až tady jsem se to všechno naučil. A baví mě to,“ nastínil.
Přiznal, že titěrné věci mu však už dělají problémy. „Ale ty větší věci zvládnu,“ mrkl s úsměvem. GrandPark Havířov je v provozu od května loňského roku, jeho kapacita je 150 míst. Své místo v něm má nejen domov seniorů, ale také domov se zvláštním režimem, který je určen lidem například s Alzheimerovou chorobou, a odlehčovací pobytová služba.

Foto autor| Foto PRÁVO – Pavel Karban
Foto popis| Bývalý horník, sedmaosmdesátiletý Karel Konečný připravuje v rámci terapie těsto na mrkvánky.
Regionalni mutace| Právo – severní Morava a Slezsko