Napsali o nás: Senioři dostali v Hradci větší šanci na snesitelné stáří

Zabezpečit i chronicky nemocné důchodce lépe a laciněji než kraje a obce slibuje společnost Grand Park v novém Domově seniorů v Hradci Králové.
Kraj a obce stojí standardní péče o seniora 38 tisíc korun měsíčně. Soukromníci na jednom z okrajových královéhradeckých sídlišť aplikují recept vysokého nadstandardu o skoro 11 tisíc laciněji. Klientům pod nepřetržitým dohledem sociálního a zdravotnického personálu slibují individuální přístup a aktivní pobyt v optimálním sociálním prostředí. „Pokud se to uskuteční tak, jak je to prezentováno, půjde o pokrok. Lidé dostanou na výběr mezi státním zařízením, kde jich je, jak jsem viděl, i osm na pokoji. Jak říkám, na jedné posteli pacient téměř umírá, na druhé jí a u třetí sedí na míse,“ porovnal profesor Zdeněk Zadák z gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Dvě třetiny našich klientů tvoří lidé s demencí a nutností pravidelné léčby. Zdraví senioři zde bydlí jako na hotelu. Snažíme se, aby tady našli druhý domov,“ přiblížila Renata Prokešová, výkonná ředitelka Grand Parku, která nedávno otevřela první seniorský objekt v Havířově.

Nadstandard za 18 tisíc

Pobyt v prostorném dvoulůžkovém pokoji s polohovacími postelemi ovládanými stisknutím tlačítka, sociálním zázemím přizpůsobeným možnostem seniorů a televizí s velkoplošnou obrazovkou vyjde s veškerou péčí včetně pravidelných animačních aktivit a terapie měsíčně na 18 tisíc korun. Zbytek nákladů domov inkasuje prostřednictvím státního pečovatelského příspěvku a zdravotních pojišťoven za péči o nemocné klienty. Krajem a obcemi dotované domovy účtují klientům okolo 10 tisíc za měsíc.
„Zisk máme, ale nejde o prioritu,“ tvrdí Prokešová. Orientaci uvnitř nového domova seniorů usnadňují barevně odlišená poschodí. Stěny objektu uvnitř zlidšťují jmenovky ve tvaru domečků z vypálené hlíny. „Zájem ubezpečil, že klientská cena oblasti Královéhradecka odpovídá. Rodiny seniorů více než cena zajímá úroveň poskytované péče,“ míní ředitel královéhradeckého domova pro seniory Ondřej Votroubek.

Domov seniorů se plní

Šanci na snad snesitelnější stáří v novém domově pro seniory už využila dvacítka klientů. Šedesátka dalších čeká na příjem. Kapacita 149 lůžek, každé pořízené za nesrovnatelně nižší náklady než běžně staví kraje a obce, se brzy zaplní.
Přínos v počtu nových míst vidí ve čtvrtém soukromém zázemí pro seniory v Královéhradeckém kraji krajský radní Josef Lukášek (KSČM). „Jde v uvozovkách o konkurenta, poskytuje však lůžka, jež budou, vzhledem k tomu, jak kraj stárne, brzy potřeba,“ potvrzuje Lukášek.

Zdroj: Právo – region Čechy