Nevadí, že jsme na vozíčku, zvládneme upéct perníčky i beránka!

Havířovský GrandPark prostoupila tento týden vůně perníčků i velikonočního beránka.. „Místo čokoládových vajec tady máme vejce z perníku, ale třeba i perníkové zajíčky, kuřátka a kytičky. Naši senioři si užívali pečení i zdobení, ale nejvíc se jim asi líbila ochutnávka na závěr,“ usmívá se ředitelka GrandParku Renata Vávrová. A nezůstalo jen u perníčků, babičky a dědové si upekli i beránka a ze zbytku těsta bábovku.

„Nejen že pečení naše klienty velmi bavilo, ale má to pro ně velký léčebný přínos. Při hnětení a míchání těsta procvičují motoriku prstů a rukou,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Jana Kovaříková. Zdůrazňuje, že si senioři procvičí také paměť, když si podle receptu opakují, kolik a čeho mají do těsta přidat. „Ani čas, po který čekáme, až bude upečeno, nepřijde nazmar – zazpívali jsme si společně písničky, takže pečení jsme spojili vlastně i s muzikoterapií,“ dodává s úsměvem a říká, že i pro ni to byl velmi silný zážitek plný emocí a pozitivní energie.

Pro klienty Grandparku v Havířově, z nichž někteří trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.