Ohlédnutí za 1. narozeninami

Možná se někteří senioři a seniorky v královéhradeckém GrandParku inspirovali známou taneční soutěží Stardance, ale spíše je roztancovaly jejich oblíbené šlágry. Během plesu, který domov pro seniory uspořádal v květnu k 1. výročí svého otevření, se nejprve rozezpívali, pak se dali i do tance. A vůbec nebylo překážkou, že někteří senioři jsou na vozíčku nebo trpí Alzheimerovou nemocí. „Do zpěvu a tance se postupně zapojili téměř všichni. A málem nás všechny utancovali,“ usmívá se ředitelka GrandParku Monika Utratilová.

Zpěv a pohyb s hudbou má na seniory blahodárný vliv, je to vlastně součást muzikoterapie. „Jejím účelem je dosažení pozitivních změn v psychologickém, tělesném, kognitivním a sociálním fungování člověka se zdravotními problémy,“ dodává ředitelka domova. A popisuje, jak vše vypadalo v praxi. „Když hudba začala hrát, tváře klientů se postupně rozjasnily, senioři se začali usmívat a přidávali se ke zpěvu. Jak plynul čas, zapojili se i do tance.“ Stranou nezůstali ani ti, co jsou na vozíčku – ošetřovatelky je vzaly do kola samozřejmě také.

Využívání starých dobrých melodií a písniček, tzv. šlágrů, působí na seniory velmi pozitivně. „Je vidět, jak se všichni vracejí do svých mladých let. A moc se mi líbí dívat se na všechny ty tváře kolem, jak jsou veselí a jak se baví,“ svěřovala se s úsměvem ředitelka domova v přestávce mezi písničkami. Právě „návrat do mladých let“ je důležitý i pro klienty s Alzheimerovou nemocí. Ti jako první ztrácejí krátkodobou paměť a ve světě, který je obklopuje, jsou dezorientováni. Poslech „písní pro pamětníky“ je jednou z možností, jak pomoci jejich paměti se probudit – a na nějakou dobu opět vnímat i současnost.