Okurková sezóna? Ne! Přece cuketová!

V GrandParku v Havířově neplatí, že se v létě nic neděje, jen dozrávají okurky… Poté, co si naši senioři zasportovali na Olympijských hrách Rio Havířov 2016, s chutí se pustili opět do dalších aktivit. Jednou z nejoblíbenějších je vaření v terapeutické kuchyňce. A protože nastala cuketová sezóna, upekli si cuketovou buchtu. Jak už se stalo zvykem, při pečení s aktivizační pracovnicí Janou Kovaříkovou je vždy skvělá nálada, takže se nejen peklo, ale i zpívalo.

„Sešlo se opravdu hodně klientů, naše pečení vždy provoní celé patro, takže čím dál více seniorů má zájem se do vaření či pečení zapojovat. A to je dobře, protože při přípravě pochutin procvičujeme jak jemnou motoriku, tak i paměť, když si připomínáme, na co podle receptu nesmíme zapomenout,“ usmívá se Jana Kovaříková. Má pravdu. Ve skupině zhruba 15 klientů se nikdo nenudí. Někteří loupou cuketu, jiní strouhají, další odměřují cukr či olej… Jiné klientky čtou návod a kontrolují, zda se vše chystá správně. Také je třeba sledovat čas. Když je těsto hotovo a vše je v troubě, nastane chvíle na zpěv písniček. Díky tomu zde vzniká stmelená přátelská partička. „To je zásadní, pro seniory je nejhorší osamělost. Kontakt a zábava s vrstevníky je nabíjí pozitivní energií,“ vysvětluje ředitelka domova Renata Vávrová.

Pro klienty GrandParku v Havířově, z nichž někteří trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci,“ vysvětluje Vávrová.