Olympijské hry Rio Havířov 2016

Senioři z havířovského GrandParku rádi a pravidelně cvičí. To inspirovalo i aktivizační pracovnice, které se rozhodly, že když mohly být Olympijské hry v Riu, proč by nemohly být i v Havířově. A od myšlenky k činům nebylo daleko. Disciplíny Olympijského dopoledne patřily k takovým, s nimiž by si možná neporadili ani účastníci OH v Riu: 1. Koule (s dopadem do kuželek), 2. Házená (s brankovištěm v kýblu), 3. Zápas s těstovinami volným stylem.

„Olympijského dopoledne se aktivně zúčastnilo zhruba 35 klientů, někteří byli  doprovázeni i rodinnými příslušníky. Ti spolu s ostatními přihlížejícími klienty vytvořili úžasně povzbuzující fanouškovský „kotel“, popisuje s úsměvem aktivizační pracovnice Dagmar Cimalová. Důležité podle ní bylo, že se do aktivního sportování zapojili i senioři z Domova se zvláštním režimem, kteří mají diagnostikovánu Alzheimerovu chorobu. „Kolektivní sportovní aktivity velmi pozitivně působí na jejich zdraví jak po fyzické, tak po psychické stránce. Zároveň se při cvičení zvyšuje schopnost verbální komunikace a tím i zapojení do kolektivu vrstevníků,“ dodává Cimalová.

Během Olympijského dopoledne se sportovalo i fandilo naplno, nechyběl ani smích. „Házení koulí na kuželky by se někomu mohlo zdát jednoduché, ale zkuste si to, když sedíte na vozíčku a ruce vás tak úplně neposlouchají,“ přibližuje jednotlivé disciplíny Dagmar Cimalová. A totéž platí o hodu míčem do kýblu. Možná nejnáročnější disciplínou byl právě Zápas s těstovinami volným stylem. „Procvičovali jsme tak vlastně jemnou motoriku rukou – za 20 vteřin měli jednotliví soutěžící pomocí polévkové lžíce přemístit co nejvíce větších kousků těstovin do užší válcovité nádoby. A to je, když jsou ruce a prsty už špatně pohyblivé, opravdu náročné,“ vysvětluje Cimalová. Ale díky povzbuzování fanoušků se soutěžící poprali se svým hendikepem a někteří z nich dosáhli úžasných výkonů.

Soutěžící senioři byli vyhodnoceni nejprve v jednotlivých disciplínách a na závěr byli vyhlášeni celkoví vítězové. Třetí místo obsadila 93letá Svatava Šlauerová, stříbrnou medaili získal 92letý František Janošec a absolutní vítězkou se stala 78letá Anička Štefková. „V televizi jsem se na Olympijské hry nedívala, to mě tolik nebavilo. Ale naše Olympijské hry v GrandParku byly moc fajn, líbilo se mi, jak nás při soutěžích všichni povzbuzovali,“ usmívá se šťastná vítězka, které k dobrému výkonu pomohl zřejmě i trénink při pravidelném kolektivním cvičení.