Olympijské hry Rio Hradec 2016

Když mohou být Olympijské hry v Riu, proč by nemohly být i v Hradci Králové, zvláště, když naši klienti tak rádi a pravidelně trénují, řekli si aktivizační pracovníci z GrandParku. A od myšlenky k činům nebylo daleko. Během Olympijského dopoledne si senioři mohli zazávodit, poměřit síly a získat medaile. Ve dvou turnajích, v kuželkách, a v hodu kroužky, tak klienti získali dvě zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové medaile – a to je krásný výsledek .

Turnaje v kuželkách se zúčastnilo 14 klientů. „Z nich bylo 11 z Domova se zvláštním režimem a tři z Domova seniorů. Je tedy vidět, že i senioři se zdravotními problémy se zapojují do akcí velmi aktivně, což pozitivně působí i na jejich zdraví, jak po psychické, tak po fyzické stránce,“ říká odborná fyzioterapeutka Jitka Špatenková. Léčebné tělesná aktivity u seniorů podle ní podporují zejména snahu o udržení kloubní pohyblivosti a prevenci kontraktur. „Zároveň se při cvičení zvyšuje schopnost verbální komunikace a tím i výraznější zapojení do kolektivu,“ dodává.

Každý účastník měl dva pokusy v každém kole, celkem proběhla 4 kola turnaje. Maximálně tedy mohl účastník získat 36 bodů. Výkony byly velmi vyrovnané, o čemž svědčí i vyrovnanost první trojice. Na třetím místě se umístila 85letá Helena Škrábová s 21 body, stříbro získala o pět let mladší Marie Vyleťalová s 22 zásahy. Nadvládu dam přerušil a zlatou medaili si odnesl 87letý Stanislav Dubšek. Na vítězství mu stačilo 23 zásahů. „Kuželky jsem nehrál poprvé, dříve jsem je rekreačně hrával, jelikož jsem dělal všechno možný. Olympiádu jsem sledoval jen občas, ani žádného oblíbeného sportovce nemám, fandil jsem totiž celé české výpravě,“ svěřil se vítěz.

Ani ostatní účastnící olympijského odpoledne samozřejmě neodešli s prázdnou a dostali sladkou odměnu.  „Mezi sportovci panovala přátelská atmosféra, kdo zrovna neházel, tak povzbuzoval ostatní k maximálním výkonům. Všichni účastníci byli zdravě namotivováni a každý se chtěl umístit na stupních vítězů,“ hodnotí vedoucí aktivizace Josef Šimek. Podle něj je významné to, že se do turnaje a zápolení zapojili i imobilní klienti, což turnaj rozhodně zpestřilo.  „Potvrdilo se, že zvítězit může kdokoliv bez výjimek. Při takovýchto společných aktivitách a soutěžení se navíc podpoří i komunikace mezi klienty s různými diagnózami, což pozitivně ovlivňuje klima celého domova,“ dodává Šimek.