Pejsci vždy „zafungují“

Klienty v královéhradeckém SeniorCentru navštěvuje pravidelně canisterapeutka paní Šírová. Seniory vždy potěší návštěva tří feneček, s nimiž se už většina z nich zná. Lucinka, Myška a Wera se ochotně nechají hladit a nastolí příjemnou atmosféru. Někteří klienti měli dříve svého vlastního psa – o to více se těší na setkání se čtyřnohými přáteli, protože jim připomínají pěkné chvíle s jejich bývalými pejsky. „Díky tomu se jim vybavují radostné vzpomínky, zažívají příval pohody a lásky,“ popisuje aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková.

Reakce většiny seniorů jsou ostatně velmi spontánní – fenečky u nich budí úsměv ve tváři a probouzí seniory k aktivitě. Lucinka, Myška a Wera zkrátka vždy „zafungují“. „Je úžasné, jak na ně starší lidé reagují a jak jim pejsci vykouzlí úsměv ve tváři. O to nám jde nejvíce,“ vysvětluje ředitelka domova Monika Utratilová.

Psi pro canisterapii jsou klidní a přátelští. „Důležité je, aby u některých lidí prolomili apatii, vyvolali v nich citové reakce a navodili pozitivní myšlení během toho, kdy se k člověku přitulí a nechají se hladit,“ dodává ředitelka. Ve druhém sledu je podle ní působení i na fyzické zdraví. „Ruce a prsty starších lidí, které jsou kvůli nemoci už jen ztěžka pohyblivé, procházejí při mazlení se psem v podstatě nenásilnou rehabilitací.“