Předvánoční aktivity jsou skvělou terapií

Vánoční stromeček, koledy, vůně pečeného cukroví… Tím teď žijí senioři v havířovském GrandParku. Zatímco vloni si stromeček ozdobili vlastnoručně vyrobenými perníčky, letos jsou to krásné baňky. „To jsme vyráběli my!“ hrdě se ke svému dílu hlásí devadesátiletá Jindřiška Pěluchová. Baňky jsou totiž z papírových proužků. „Ano, klienti dělali všechno sami. I ty proužky si nastříhali. A vzhledem k tomu, že papír byl dost tuhý, dalo to seniorům práci. Ale to mělo terapeutický význam – rozhýbali si tak prsty, zápěstí, výborně se procvičila jemná motorika,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Dagmar Cimalová.

Perníčky se ale v GrandParku letos pečou také. A samozřejmě i další druhy cukroví. Je to opět důležité i z terapeutického hlediska. Hnětení a válení těsta, jeho vykrajování i následné zdobení má svou roli jako nenásilné procvičování rukou a prstů. Ale také procvičení paměti zde má své místo. Dokonce se někdy i personál GrandParku od seniorů leccos přiučí. Když pracovník pohybového režimu Marek Chmiel pomáhal svému klientovi s vykrajováním těsta tvarovátkem, 82letý Pavel Vaculík se na něj nespokojeně obrátil: „Takhle to jde špatně, my jsme doma vždycky formičku namočili do cukru a těsto se pak vykrajovalo snadněji!“ Marek mu s údivem podal misku s cukrem a jen sledoval, jak jde poté panu Vaculíkovi práce od ruky.

Do Vánoc mají senioři v GrandParku stále co dělat. „Je třeba perníčky ještě nazdobit a čeká nás pečení dalších druhů cukroví,“ usmívá se Dagmar Cimalová. Babičky a dědečkové také vyrábějí dárečky pro své nejbližší a aby nevyšli z kondice, chodí si v mezičase zacvičit a společně zazpívat. Ti, kteří chtějí v předvánočním čase spíše zvolnit a rozjímat, využijí návštěvy evangelického či katolického faráře. „Aktivity jsou připraveny na každý den. V předvánočním čase k nám také přijdou děti ze základní školy a stráví s našimi seniory odpoledne. A poté nás čeká Vánoční koncert v podání dětí ze základní umělecké školy. Součástí bude i společné zpívání, včetně koled – to se seniorům moc líbí,“ upřesňuje ředitelka domova Renata Vávrová.