Senioři si s chutí zabubnovali

Různé bubny a bubínky, paličky, xylofony, tuby, vibrační mišky, zvonečky a chřestítka – to vše dostali do rukou senioři havířovského GrandParku, aby si pod vedením terapeutek z Centra pro rozvoj péče o duševní zdraví vyzkoušeli muzikoterapii. Ne náhodou se přitom „zašili“ až do nejzazší místnosti v GrandParku. „Ano, je pravda, že chvílemi, zvláště s bubny, přitom děláme hodně velký rámus. Ale to je součástí muzikoterapie, při které nám jde o to, aby se lidé co nejvíce psychicky i fyzicky uvolnili a dali průchod emocím,“ vysvětluje terapeutka Lenka Pouchlová.

Muzikoterapeutky nejprve seniorům představily nástroje, pak je rozdaly a ukázaly, jak je co nejlépe rozeznít. Poté udaly rytmus a už se hrálo. „Klientům se to moc líbilo. Nejdříve si vyzkoušeli různé druhy bubínků, pak se rozezněla tuba s hřebíčky, která připomínala déšť – ten sílil podle toho, jak se tubou otáčelo,“ popisuje vedoucí aktivizace Petra Bebčáková, která se muzikoterapie spolu s klienty také účastnila. Po hlasitější bubnovací části přišlo na řadu zklidnění s vibračními miskami, tubami či jemnými zvonky.

„Chtěli jsme vyzkoušet, jak se našim klientům bude muzikoterapie líbit, jak na ni budou reagovat. Ví se totiž, že je to cenná forma psychoterapie, která zkvalitňuje sociální vztahy, obnovuje důvěru a zlepšuje svalovou koordinaci. Hudba pak vnáší do života seniorů radost ze spolupráce a spoluúčasti na dění,“ vysvětluje ředitelka havířovského GrandParku Renata Vávrová.