Senioři v akci

Příchod jara vylákal seniory hradeckého GrandParku na zahradu. „Naši klienti přiložili ruku k dílu a upravili po zimě trávník,“ říká s úsměvem aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková. „Konečně to tady zase prokoukne,“ prohlásila pětaosmdesátiletá Irena Vlasáková, která vzala s vervou hrábě do ruky a pustila se do úklidu trávníku. Zapojili se ženy i muži. A pokud na některé seniory nezbyly hrábě, alespoň využili zahradu ke svižné jarní procházce. Pak bylo pěkné posedět a kochat se vyhlídkou na upravenou zahradu.

O důležitosti a užitečnosti takových aktivit v pokročilém věku je přesvědčen i MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., z III. Interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Starší lidé potřebují stále nové podněty a nové aktivity. Výzkumy ukazují, že pokud je nemají, projeví se to záhy na jejich kondici i zdravotním stavu,“ vysvětluje.

Zahrada hradeckého GrandParku tvoří součást parkové úpravy sídliště. „Naši klienti ji při pěkném počasí využívají rádi nejen k posezení, ale právě i k fyzickým aktivitám, probíhá zde třeba i canisterapie,“ vysvětluje ředitelka domova Monika Utratilová. Na zahradě ale podle ní zastihnete nejen seniory s lepší kondicí, chůzi zde totiž cvičí i klienti se sníženou pohyblivostí. „Stačí k tomu vstát z vozíku a použít ho jako chodítko, v případě únavy opět jako odpočinkové křeslo,“ usmívá se ředitelka.