Senioři vytvořili obří mozaiku

Sedm a půl metru měří mozaika, která ozdobila stěnu jídelny v Domově seniorů GrandPark v Havířově. Vytvořili ji sami senioři pod vedením aktivizační pracovnice Dagmar Cimalové. „Bílá stěna pod výdejním pultem nebyla příliš praktická, tak jsme se rozhodli ozdobit ji mozaikou z keramických střepů. Naši senioři se pro práci nadchli a pracovali na ní tak intenzívně a s takovou chutí, že bylo těžké je od práce odtrhnout,“ podotýká Cimalová a zdůrazňuje, že průměrný věk tvůrců mozaiky byl 84 let.

Práce na mozaice o rozměrech 7,5m x 0,75m trvala sedm týdnů, ale výsledek stojí za to. „Myslím, že tak obrovskou mozaiku, kterou by vytvořili sami klienti, nemají v žádném zařízení sociální péče,“ usuzuje Dagmar Cimalová. Na výsledek práce jsou hrdí i senioři. „Nebylo to jednoduché, keramické střepy jsou drobné a ostré, byla to docela namáhavá práce, ale stála za to. Je to krásný pocit u srdce pokaždé, když přijdeme do jídelny,“ usmívá se třiadevadesátiletý Jan Vala, který byl jedním z tahounů mozaikového týmu.

Jeho slova potvrzuje i 78letá Anička Štefková, kterou práce v keramické dílně velmi baví. „Už mám za sebou několik menších keramických obrazů. Ale tato mozaika byla něco úplně jiného. Tvořili jsme ji po částech, takže celou jsme ji uviděli až po instalaci. A ten pocit byl nepopsatelně krásný,“ vzpomíná s úsměvem. Dagmar Cimalová navíc dodává, že i když práce s drobnými keramickými střepy je obtížná, pro klienty má i velký léčebný přínos. Procvičují totiž motoriku prstů a rukou při vybírání barev i při lepení střípků na podložku, ale také představivost a ve velké míře trpělivost.

A trpělivost po dobu celých sedmi týdnů vydržela silné „sedmičce“ ve složení Jan Vala, Anna Štefková, Karel Konečný, Božena Krestová, Jindřiška Pěluchová, Radka Pešatová a Ludmila Glatzová. „Zapojovali se i další senioři, ale výdrž těchto sedmi je obdivuhodná, myslím, že by to mnozí daleko mladší takto nezvládli,“ chválí tým Dagmar Cimalová.

Pro klienty GrandParku v Havířově jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je u starších lidí podstatné,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.