Seniorka dostala od Kuby hvězdu pro štěstí

Za seniory do havířovského GrandParku přišly na návštěvu děti ze základní školy v Petrovicích. Přinesly s sebou spoustu barevných papírů, nůžky, lepidla, pastelky a fixy a vyráběly pro babičky a dědečky vánoční přáníčka. „Už jsme tady byli jednou, hned jsem poznala „svou“ babičku. Těšila jsem se, až spolu vyrobíme přání k vánocům,“ svěřuje se Anička. Terka, která je s ní u stejného stolu, horlivě přitakává. A práce jim jde od rukou.
„Děvčata jsou moc šikovná a my budeme mít krásná přání pro své rodiny,“ přikyvuje s úsměvem 86letá Lída Glatzová. I u ostatních stolů v jídelně, která se odpoledne proměnila ve výtvarnou dílnu, se s velkým zaujetím stříhá, maluje, skládá a lepí… A výsledkem jsou krásné výtvory, v každé skupince jiné, podle fantazie dětí. „To je hvězda, která vám přinese štěstí do života. Už jste někdy viděla padat hvězdu?“ ptá se jedenáctiletý Kuba „své“ babičky, když jí předává přání s letící kometou. „Já ano, a ty?“ nenechala se zaskočit Dagmar Jedrzejasová a v jejích očích se blýská jakoby odraz hvězdy pro štěstí, kterou jí Kuba daroval. Nebo že by slzičky dojetí?
Po téměř dvou hodinách společné práce a povídání každý senior radostně tiskl v rukách svá vánoční přáníčka, děti pečlivě sklidily vše ze stolů a postavily se do čela jídelny. „Připravili jsme si pro vás ještě několik skladeb a písniček pro radost a předvánoční pohodu,“ říká učitelka Petra Botorová. Některé z dívek pak usedají ke klavíru a předvedou skladby, které se naučily. A pak se všechny děti pustí do zpěvu a jídelnou zazní, že „Jsou svátky…“ nebo že „Ryba rybě vyprávěla…“ Senioři přikyvují do rytmu a děti vyprovázejí velkým potleskem.
Setkávání seniorů s dětmi je součástí aktivit, které pro své klienty Domov pro seniory organizuje co nejčastěji. Bezprostřednost a pozitivita dětí nabíjí starší lidi energií, ale pomáhá seniorům i s tak vážnou diagnózou, jako je Alzheimerova choroba. „U těchto nemocných dochází k rychlejšímu či pomalejšímu úpadku paměti, úsudku a myšlení. Zpravidla nejprve dochází k postižení krátkodobé, následně dlouhodobé paměti,“ vysvětluje psychiatr Slavomír Pietrucha. A právě vzpomínky spojené s dětstvím mohou být podnětem, který dokáže paměť lidí s Alzheimerovou nemocí alespoň na určitou dobu „probudit“.