Seniory navštívili tři králové i děti

Také rok 2017 je v GrandParku v Hradci Králové ve znamení mnoha aktivit, ať už je to terapeutické pečení, rukodělné práce či cvičení s klienty. Velmi rádi ale senioři vítají ve svém domově návštěvy. 6. ledna si tak zazpívali koledy se třemi králi, kteří přišli klienty potěšit. Od našich babiček a dědečků na oplátku dostali balíček s ovocem. Hned v dalším týdnu navštívili GrandPark s milým programem žáci Logopedické základní školy v Hradci Králové.

Seniorům se velmi líbilo taneční číslo, které jim žáci předvedli.  Hezké odpoledne bylo završeno společným čtením knihy Malý princ. Babičky, dědečkové i děti pozorně naslouchali a bylo vidět, že tato kniha dokáže oslovit všechny bez rozdílu věku. Čas strávený společně s dětmi dokáže seniory vždy velmi pozitivně vyladit. „Kéž bych byla taky malá školačka,“ povzdechla si s úsměvem po vystoupení osmasedmdesátiletá Václava Halbichová. Žáčci dostali za odměnu malé pohoštění a drobné dárečky

Setkávání seniorů s dětmi je součástí aktivit, které pro své klienty Domov pro seniory organizuje co nejčastěji. Bezprostřednost a pozitivita dětí totiž nabíjí starší lidi energií, ale pomáhá seniorům i s tak vážnou diagnózou, jako je Alzheimerova choroba. „U těchto nemocných dochází k rychlejšímu či pomalejšímu úpadku paměti, úsudku a myšlení. Zpravidla nejprve dochází k postižení krátkodobé, následně dlouhodobé paměti,“ vysvětluje psychiatr Slavomír Pietrucha. A právě vystoupení dětí, společné povídání a vybavení si vzpomínek na vlastní dětství mohou být podněty, které dokáží paměť lidí s Alzheimerovou nemocí alespoň na určitou dobu „probudit“.