Šikovné ručičky pro mlsné jazýčky

Na pátek se klienti královéhradeckého SeniorCentra vždycky těší. Pátek je totiž dnem společného pečení. „Příprava začíná samozřejmě už dlouho předem. Naše aktivizační pracovnice si s klienty během týdne povídají, co by se mohlo v pátek upéct. Je to vlastně taková reminiscenční terapie – každý vzpomíná, co se u nich doma peklo, jaké byly oblíbené moučníky,“ říká ředitelka domova Monika Utratilová.

Po plánování přijde v pátek samotná realizace. Klientům se tato aktivita velmi líbí, protože se podílejí nejen na plánování toho, co se upeče, ale také na přípravě moučníku. „Těsto se musí být pořádně uhnětené, a do toho se naši klienti zapojují podle toho, jak jim jejich kondice a zdravotní stav dovolí. Většinou se jich vystřídá více, procvičí si tím alespoň pěkně motoriku rukou,“ dodává ředitelka.

Připravené těsto už pak zbývá nalít do formy, dát do trouby – a pak nepřipálit. Na páteční odpoledne s pravidelným promítáním filmů je pak nachystaný výborný moučník, z něhož mají největší radost ti, kteří se podíleli na jeho přípravě. „Senioři byli většinou zvyklí, že se doma moučníky pekly, zvláště o víkendu. Tak zde pečením také navodíme tu správnou domácí atmosféru,“ usmívá se Monika Utratilová.