Slzičky? Nevadí, byly z dojetí a radosti!

Poslední středa v měsíci patří v GrandParku Havířov společné oslavě – těch klientů, kteří v daném měsíci měli narozeniny. K oslavě samozřejmě patří kytička a dort, sekt nahradila čerstvá melounová šťáva a kafíčko. I slzičky tekly – ale nikomu nevadily, protože byly z dojetí a radosti. „Já jsem to vůbec nečekala, tak krásně vyzdobený stůl, dort a ta milá přání, to mě úplně rozplakalo,“ svěřuje se 87letá  Libuše Tichá.

Sešli se celkem čtyři oslavenci a velká skupina gratulantů. „Každý z oslavenců ostatním řekl datum a rok svého narození a také kolik je mu let. Úžasné je, že všichni senioři to věděli naprosto přesně. A to tu máme i 99letou oslavenkyni,“ říká s úsměvem aktivizační pracovnice Jana Kovaříková. A její slova potvrzuje Ludmila Kozelková „Narodila jsem se v roce 1917 a tato oslava se mi moc líbí. A dort je výborný,“ dodává bez zaváhání, aniž by se nechala rušit v mlsání.

I když jsou oslavy nealkoholické, nechybí ani zpěv. Samozřejmě se začne gratulační písničkou pro oslavence: Mnoga ljeta, mnoga ljeta, živijóóó… zní společenskou místností s nadšením a nikomu nevadí, že to třeba sem tam „ujede“. „Zpíváme s naší Janičkou moc rádi, nejen při oslavách, ale i při cvičení nebo při pečení. Hned pak máme lepší náladu,“ podotýká s úsměvem ale také se slzičkami Lída  Glatzová, která patřila tentokrát ke gratulantům, ale radostné dojetí z milé atmosféry ji postihlo stejně jako oslavenkyně.

„Hudba a písničky jsou asi příjemné všem, proto se snažíme, aby byla co nejčastěji součástí našeho programu pro seniory. Proto k nám zveme i různé účinkující, od dětí až po seniory, kteří často dokáží naše klienty nejen rozezpívat, ale i roztancovat,“ říká ředitelka GrandParku Havířov Renata Vávrová. Podle ní je muzikoterapie cenou formou psychoterapie, zkvalitňující sociální vztahy, obnovující důvěru a zlepšující svalovou koordinaci. „Hudba vnáší do života seniorů radost ze spolupráce a spoluúčasti na dění. Když si klienti společně zazpívají, projevují své emoce a dochází k celkovému psychickému uvolnění a relaxaci,“ dodává.