Střihačky, lepiči, kladívkáři… aneb zvládneme práce všeho druhu!

Mezi pravidelné a u klientů královehradeckého GrandParku oblíbené aktivity patří rukodělné práce a tvorba různých výrobků – od šperků, broží přes papírové kytičky, hvězdy a vázičky až třeba ke korkovým srdcím a krabičkám. „Tyto aktivity seniory velmi baví a leckdy dlouho váhají, k jakému typu tvorby se přikloní. Důležité je, že se přitom jednak pobaví se svými vrstevníky, ale také procvičí jemnou motoriku,“ říká vedoucí aktivizace Josef Šimek.

Častým účastníkem těchto aktivit je Jiří Koutník, který si vybral zcela logicky i svou pracovní roli. „Když tady máme holky střihačky, tak já budu vrchní lepič,“ říká s úsměvem. Občas se mezi seniory objeví i zdravá rivalita. Třeba Rudolf Hamrle se nebojí ani kladívka s hřebíčky při vyrábění lucerniček z plechovek a je si vědom své převahy: „Samozřejmě mi to jde lépe než tady Jirkovi (Koutníkovi), ale taky tohle kladívko je lepší než má on. Jen by se ten hřebíček nemusel tak klouzat, to je pak i o prsty,“ dodává zkušeně. Další „odborně mužská“ debata pak nastává, když se zapojí Stanislav Dubšek, který se při jakémkoli stříhání či lepení ptá, kolik toho je potřeba jestli „tisíc kusů stačí?“.

„U aktivit je o zábavu vždy postaráno. Je dobře, že všechny tyto činnosti probouzejí v seniorech zájem zkoušet něco nového. Tím se posilují paměťové schopnosti, soustředěnost a vnímání, u některých aktivit, jako je třeba bingo, i soutěžní duch. Výborně se posílí i motorika,“ vysvětluje Josef Šimek. Dodává, že novinkou pro seniory je také možnost vyzkoušet si práci na počítači. První krůčky s moderní technikou tak podnikla třeba Helena Nováková, která pak jen kroutila hlavou. „Já jsem nadšena, kolik se toho dá najít a zjistit na tom internetu,“ divila se upřímně.