Ten dělá to a ten zas tohle…

Slova známé Werichovy filmové písničky přesně pasují na aktivity seniorů v královéhradeckém GrandParku. „Nejsme žádný domov důchodců, kde by se lidé nudili. Někoho baví tvořivé aktivity, při nichž klienti třeba barví papírové ruličky na tvorbu košíčků. Některé klientky si zase rády luští křížovky nebo skládají puzzle. A hodně oblíbené je mlsání zmrzliny v nedaleké cukrárně,“ popisuje s úsměvem ředitelka GrandParku Monika Utratilová.

Důležité podle ředitelky je také to, že v GrandParku nejsou senioři osamělí – každou aktivitu dělají ve společnosti svých vrstevníků. „Nemusí se tedy ani stydět, že jim něco příliš nejde. Ostatní jsou na tom podobně, takže se spíše vzájemně povzbuzují. Také je spojují podobné zážitky, o nichž si rádi popovídají. Nedávno se třeba naše společenská místnost zaplnila seniory při besedě o zážitcích z války,“ přibližuje ředitelka.
Velmi oblíbené je mezi seniory i cvičení. „Naši klienti se denně účastní rozcviček a individuálního cvičení. Takové aktivity jsou důležité jak pro ty relativně zdravé, tak o to více pro osoby se sníženou soběstačností. A senioři samozřejmě mají velkou radost, když se postupně jejich pohybové schopnosti zlepšují,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková.