TZ: Senioři pomáhali Ježíškovi s dárečky

Havířov, 21. prosince 2016 – Dárky nosí o Vánocích Ježíšek, to ví každé malé dítě. Ale možná by nemusel stihnout vše, řekli si senioři z havířovského GrandParku a rozhodli se Ježíškovi pomoci. Pro své blízké vyrobili dárky. „Klienti rádi pečou perníčky, tak jsme z nich vyrobili svícny,“ říká aktivizační pracovnice Dagmar Cimalová. Upéct, nazdobit, zasadit svíci, zabalit – to vše je podle ní i dobré terapeutické cvičení seniorů pro motoriku rukou, ohebnost prstů, obratnost, ale i trpělivost.

S Janou Kováříkovou vyráběli babičky a dědečkové také svícny – tentokrát ze sklenic, které vyzdobili jutou, ozdobnými šňůrkami a drobnými dekoracemi. „Senioři jsou rádi, když je jejich příbuzní v domově navštěvují. Proto jsme pro ně společně vyrobili dekorační vánoční svícny. Klientům to dalo práci – v jejich věku jsou ruční práce již obtížnější. Ale výsledek stojí za to, máme z toho společnou radost!“ říká s úsměvem Kováříková.

Senioři se výrobě dárků věnovali v několika posledních týdnech. Dokončením svícnů ale nic neskončilo. Ještě zbývalo tu spoustu dárků zabalit ozdobně do celofánu s mašličkou a vložit do dárkových tašek – a zkuste to vše dělat prsty, které mají omezenou pohyblivost. „Tak jsme si vzájemně pomohli, zazpívali u toho i zavzpomínali – jej, to bylo pěkné!“ s radostí vzpomíná 89letá Růžena Cimalová. Teď už zbývá jen předat dárky příbuzným.

Senioři v GrandParku mají předvánoční období aktivitami nabité. Kromě výroby dárků pro své nejbližší si několikrát vychutnali setkání s dětmi z mateřských, základních i uměleckých škol, užili si kontakt s pejsky při canisterapii, pekli spoustu cukroví, ale také pravidelně cvičili. „Víme, že všechny tyto skupinové aktivity jsou pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak motoriku, tak své myšlení, soustředěnost i trpělivost – což je u starších lidí podstatné,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.

 

Domov pro seniory GrandPark Havířov byl otevřen v květnu 2015 a může poskytovat sociální a zdravotní služby až 150 klientům 24 hodin denně 365 dnů v roce. Jako registrované zařízení sociálních služeb dle zákona 108/2006 Sb. nabízí GrandPark Havířov služby Domov seniorů, Domov se zvláštním režimem a Odlehčovací pobytovou službu.

Domov seniorů je určen těm klientům, kteří pro překážky snižující jejich soběstačnost již nemohou zůstat sami ve svém přirozeném prostředí. 

Domov se zvláštním režimem poskytuje kvalitní, odbornou a individuálně zaměřenou podporu a péči lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu onemocnění různými typy demence (např. i Alzheimerovou demencí) a kteří nejsou schopni svou nepříznivou životní situaci překonat ani za pomoci osob blízkých nebo terénní služby.

Odlehčovací služba je pobytová služba poskytovaná osobám, převážně seniorům, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku a/nebo chronického onemocnění a o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí. Cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek.