U vánočního tvoření se i vzpomínalo

GrandPark ve Štěrboholech se sice zaplňuje teprve od začátku prosince, ale klienti nezahálejí a zapojují se denně do různorodých aktivit. „Dohodli jsme se, že si v rámci vánočního tvoření vyrobíme ozdobné řetězy na stromeček,“ říká vedoucí aktivizace Andrea Bařinová. Senioři se chopili barevného papíru, nůžek, lepidla a také zbytků ozdobných proužků. „Někdo stříhal, někdo lepil, naše řetězy na stromeček pomalu dostávaly podobu a klienti si nenásilně procvičovali motoriku rukou,“ vysvětluje vedoucí aktivizace.

„Ozdobíme těmi barevnými řetězy i chodby?“ ptala se klientka Jaroslava Slezáková. Bylo vidět, že samotným seniorům se výsledek práce líbil. „Některé naše klientky učily v mateřské školce a během naší aktivity vzpomínaly, jak s dětmi tvořily v tomto období vánoční výrobky a společně se připravovali na vánoční besídku. Takže jsme se během dopoledne věnovali i reminiscenční terapii,“ popisuje Andrea Bařinová.

Různé činnosti spojené s se vzpomínkami na dětství pomáhají seniorům i s tak vážnou diagnózou, jako je Alzheimerova choroba. „U těchto nemocných dochází k rychlejšímu či pomalejšímu úpadku paměti, úsudku a myšlení. Zpravidla nejprve dochází k postižení krátkodobé, následně dlouhodobé paměti,“ vysvětluje psychiatr Slavomír Pietrucha. A právě aktivity a vzpomínky spojené s dětstvím mohou být podnětem, který dokáže paměť lidí s Alzheimerovou nemocí alespoň na určitou dobu „probudit“.

Pro klienty GrandParku, z nichž někteří trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, jsou různorodé činnosti přichystány na každý den. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a rozmanitými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci,“ vysvětluje ředitel pražského GrandParku Pavel Ritschel.