Učitel byl ze svých žáků v šoku

8 žáků a žákyň základní školy Moravská, 8 seniorů a seniorek, 8 stolků, 8 notebooků, 1 učitel a 1 aktivizační pracovnice. Taková byla v pátek dopoledne sestava v jedné ze společenských místností v Domově pro seniory GrandPark Havířov. Dvojice žák a senior vždy nad jedním notebookem, tichá a soustředěná, ale příjemná atmosféra. „Takové je vůbec neznám, ve škole někteří z nich prostě musí občas rušit či zlobit. Ale tady jsou jako vyměnění,“ byl ze svých žáků v šoku jejich učitel Ivo Rotter. Od dětí v rolích učitelů se nyní mohli senioři z havířovského GrandParku dozvědět mnoho pro ně nových a zajímavých informací o internetu a možnostech práce na počítači.

„Jasně, že nevidíme počítač poprvé, mají ho naše děti či vnuci. Víme, že dnes už se běžně používá pro práci. Ale sami ho nemáme, nikdy jsme na něm nepracovali ani jsme, jak se tomu říká, jo – ani jsme nikdy nesérfovali na internetu,“ shodovali se senioři, tentokrát v rolích pilných studentů. „Bylo to úžasně přirozené, jak se žáci setkali s našimi klienty a bez jakéhokoliv ostychu či zábran si se seniory povídali a hned se pustili do práce. I pro mě byl zážitek sledovat to zaujetí našich klientů nad obrazovkami notebooků či mobilů, na nichž jim žáci ukazovali všemožné využití aplikací a podobně,“ svěřuje se aktivizační pracovnice Stáňa Kotlárová.

Žáci ze ZŠ Moravská nebyli na návštěvě u seniorů z havířovského GrandParku poprvé a pravděpodobně ani naposled. „Už před Vánocemi přinesli perníčky, na Velikonoce zase potěšili naše klienty beránkem a osením,“ vzpomíná Stáňa Kotlárová. „I pro nás jsou takové návštěvy přínosné, určitě se domluvíme na dalším termínu a přijdeme seniorům opět více přiblížit současný svět,“ slíbil učitel Ivo Rotter.