V Liberci se začal stavět 4. GrandPark

Jen pár kilometrů od centra Liberce, ve čtvrti Vratislavice nad Nisou, se začal 11. dubna 2017 stavět nový Domov pro seniory GrandPark, který bude součástí stejnojmenné sítě domovů. „Dnes jsme zahájili výstavbu poklepáním na základní kámen, pro seniory v Liberci a okolí bude k dispozici již v roce 2018,“ řekl Ľubomír Vais, předseda představenstva společnosti EBM Partner, která je developerem a investorem projektu. Generálním dodavatelem stavby je Skanska a. s.

Slavnostního zahájení stavby se zúčastnili i představitelé kraje a města: náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka a starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka. Přemysl Sobotka zdůraznil: „Vítám projekt soukromého investora, který doplňuje síť sociálních služeb a oceňuji, že dokáže stavět domovy pro seniory bez jakýchkoliv dotací. Věřím, že se setká s úspěchem a budu rád, když firma bude takto pokračovat po celé republice. Za Liberecký kraj mohu říci, že by bylo dobré, abychom spolupracovali i na případných PPP projektech.“

GrandPark ve Vratislavicích bude mít celkovou kapacitu 149 lůžek, z toho čtvrtina bude určena pro Domov pro seniory, tři čtvrtiny pro Domov se zvláštním režimem, tedy pro seniory s Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence. Budova tomu bude architektonicky a technicky přizpůsobena. „Samozřejmostí je v každém GrandParku bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením. Klienti budou mít k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro širokou škálu terapií a aktivizačních programů,“ vysvětlil Vais. Významnou součástí celého areálu bude terapeutická meditační zahrada.

Pozitivním faktem je, že budova GrandParku svým umístěním a charakterem navazuje na urbanistické řešení celé lokality a pokračuje v jeho původní struktuře. V přízemí bude na recepci a vstupní halu navazovat jídelna, jejíž zadní prosklená část vyústí krytou terasou do zahrady. Budou tam také provozní prostory – kanceláře, šatny zaměstnanců, vlastní kuchyně i prádelna s žehlírnou, sociální zázemí a skladové prostory. Důležitou součástí tohoto podlaží se stane ordinace praktického lékaře.

V každém z dalších pater budou pokoje klientů, z větší části dvoulůžkové, s vlastním sociálním zařízením. „I zde bude vše bezbariérové, přizpůsobené pohybu osob na vozíčku, případně i na lůžku,“ upřesnila výkonná ředitelka společnosti GrandPark Renata Prokešová. Součástí každého patra bude také společenská místnost určená k setkávání seniorů a využívaná při každodenních aktivizačních programech.

Nový GrandPark se stane i významným zaměstnavatelem – jeho provoz bude zajišťovat zhruba 90 zaměstnanců. „Počítáme s tím, že většina klientů bude se sníženou soběstačností. Proto poskytujeme seniorům v GrandParku celodenně nejen sociální, ale i zdravotní péči. To je samozřejmě náročné z personálního hlediska, ale pro nás je důležité poskytovat klientům kvalitní služby,“ vysvětluje Prokešová. Proto v GrandParku ve Vratislavicích budou nejen pracovníci pro sociální péči, ale k dispozici bude i lékař a po celých 24 hodin zdravotní sestry. Součástí týmu, který se o seniory bude starat, budou také fyzioterapeuti či aktivizační pracovníci. „Samozřejmě budeme potřebovat i administrativní a technický personál,“ podotkla výkonná ředitelka.

 GrandPark ve Vratislavicích nad Nisou bude součástí sítě domovů pro seniory s názvem GrandPark. První z těchto domovů byl otevřen v květnu 2015 v Havířově. V listopadu téhož roku získal Zvláštní cenu poroty v celostátní soutěži Nejlepší z realit – Best of Realty. „Pozitivním faktem je, že při vysoké kvalitě se nám daří stavět pobytová zařízení pro seniory se sníženou soběstačností za několikanásobně nižší náklady, než je tomu většinou u státních zařízení,“ hodnotí Ľubomír Vais.