V pátek je v GrandParku vždy svátek

Většina lidí se těší na pátek – protože je to poslední pracovní den v týdnu a pak už je volno. Klienti GrandParku v Hradci Králové se také těší na pátek – protože se bude péct. V pátek se totiž zájemci vždy sejdou v terapeutické kuchyňce a tam se pustí do přípravy dobrot. Tato dopolední příjemná aktivita má ještě příjemnější pokračování odpoledne: to se totiž promítá film a u něj si senioři pochutnají na dobrotách, které si předtím upekli.

„Klienti jsou šikovní a pomáhají, kde se jen dá, ať již při vážení, prosívání, míchání, přípravě drobenky nebo pokládání ovoce. A když se peče z cukety, tak zvládají i škrábání cuket a následné strouhání. Tyto činnosti mají samozřejmě pozitivní vliv jak na procvičování paměti, tak jemné motoriky, což je u seniorů velmi potřebné,“ vysvětluje vedoucí aktivizace Josef Šimek. Pravidelně pomáhá při pečení například Eliška Kršková, která zde uplatňuje bohaté zkušenosti z pečení doma. Díky tomu od ní ostatní často slyší rady typu: „To máte moc tuhé máslo na tu drobenku,“ nebo „Raději to pečte v té troubě po jednom plechu, né, že tam zase dáte dva a víc, to by se vám nepropeklo.“

Nakonec se ale dílo vždy podaří, a tak je každý pátek v GrandParku svátek provoněný vůní ovocné bublaniny, koláče, či cuketových bramboráků.