TZ: Vánoční cukroví jako terapie

Havířov, 9. prosince 2016 – Vánoční cukroví se v těchto dnech peče i v havířovském GrandParku. Zde ale nejen proto, že provoní prostory a úžasně chutná, ale také proto, že seniorům léčebně pomáhá. Hnětení a válení těsta, jeho vykrajování i následné zdobení má svou roli jako nenásilné procvičování rukou a prstů. „To, že vykrajujeme z těsta drobné tvary, má svůj účel. Dá to více práce, ale je to výborné pro jemnou motoriku i pro soustředění a trpělivost,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Jana Kovaříková.

Ale také procvičení paměti zde má své místo. Dokonce se někdy i personál GrandParku od seniorů leccos přiučí. Když pracovník pohybového režimu Marek Chmiel pomáhal svému klientovi s vykrajováním těsta tvarovátkem, 82letý Pavel Vaculík se na něj nespokojeně obrátil: „Takhle to jde špatně, my jsme doma vždycky formičku namočili do cukru a těsto se pak vykrajovalo snadněji!“ Marek mu s údivem podal misku s cukrem a jen sledoval, jak jde poté panu Vaculíkovi práce od ruky.

Součástí příprav na vánoční svátky bylo i zdobení stromečku. Zatímco vloni si ho senioři z GrandParku ozdobili vlastnoručně vyrobenými perníčky, letos jsou to krásné baňky. „To jsme vyráběli my!“ hrdě se ke svému dílu hlásí devadesátiletá Jindřiška Pěluchová. Baňky jsou totiž z papírových proužků. „Ano, klienti dělali všechno sami. I ty proužky si nastříhali. A vzhledem k tomu, že papír byl dost tuhý, dalo to seniorům práci. Ale to mělo terapeutický význam – rozhýbali si tak prsty, zápěstí, výborně se procvičila motorika rukou,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Dagmar Cimalová.

Do Vánoc mají senioři v GrandParku stále co dělat. „Samozřejmě jsme si i ty perníčky upekli, je třeba je ještě nazdobit a napečeme i další druhy,“ usmívá se Dagmar Cimalová. Babičky a dědečkové také vyrábějí dárečky pro své nejbližší a aby nevyšli z kondice, chodí si v mezičase zacvičit a společně zazpívat. Ti, kteří chtějí v předvánočním čase spíše zvolnit a rozjímat, využijí návštěvy evangelického či katolického faráře. „Aktivity jsou připraveny na každý den. V předvánočním čase k nám také přijdou děti ze základní školy a stráví s našimi seniory odpoledne. A poté nás čeká Vánoční koncert v podání dětí ze základní umělecké školy. Součástí bude i společné zpívání, včetně koled – to se seniorům moc líbí,“ upřesňuje ředitelka domova Renata Vávrová.

Domov pro seniory GrandPark Havířov byl otevřen v květnu 2015 a může poskytovat sociální a zdravotní služby až 150 klientům 24 hodin denně 365 dnů v roce. Jako registrované zařízení sociálních služeb dle zákona 108/2006 Sb. nabízí GrandPark Havířov služby Domov seniorů, Domov se zvláštním režimem a Odlehčovací pobytovou službu.

Domov seniorů je určen těm klientům, kteří pro překážky snižující jejich soběstačnost již nemohou zůstat sami ve svém přirozeném prostředí.

Domov se zvláštním režimem poskytuje kvalitní, odbornou a individuálně zaměřenou podporu a péči lidem, kteří mají sníženou soběstačnost z důvodu onemocnění různými typy demence (např. i Alzheimerovou demencí) a kteří nejsou schopni svou nepříznivou životní situaci překonat ani za pomoci osob blízkých nebo terénní služby.

Odlehčovací služba je pobytová služba poskytovaná osobám, převážně seniorům, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku a/nebo chronického onemocnění a o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí. Cílem služby je umožnit pečující fyzické osobě nezbytný odpočinek.