Vánoční cukroví jako terapie

Vánoční cukroví se v těchto dnech peče i v havířovském GrandParku. Zde ale nejen proto, že provoní prostory a úžasně chutná, ale také proto, že seniorům léčebně pomáhá. Hnětení a válení těsta, jeho vykrajování i následné zdobení má svou roli jako nenásilné procvičování rukou a prstů. „To, že vykrajujeme z těsta drobné tvary, má svůj účel. Dá to více práce, ale je to výborné pro jemnou motoriku i pro soustředění a trpělivost,“ vysvětluje aktivizační pracovnice Jana Kovaříková.

Všichni pak měli velkou radost, když po vytažení plechů z trouby zjistili, že se vše povedlo a že i malé hvězdičky zachovaly svůj tvar. Pak následovalo další procvičování prstů, když se tyto drobné kousky, které jedna z klientek nazvala „pičincemi“, spojovaly k sobě džemem. Dopadlo to ale nejlépe, jak mohlo, a tak přišla na závěr i ochutnávka a závěrečné foto. „Tak na to si musím vzít svůj nový svetr!“ prohlásil ošetřovatel Josef Pech a díky tomu vzniklo unikátní foto „Santa teamu“.

Udržování tradic a zvyků má v havířovském GrandParku své pevné místo. „Senioři se rádi vracejí ve vzpomínkách do dob dětství či mládí a vyvolávání těchto vzpomínek pomáhá i těm, kteří trpí Alzheimerovou nemocí,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová. Terapii velmi napomáhají také koledy, které si v předvánočním čase babičky a dědečkové nejen poslechnou, ale s chutí i zazpívají.