Ve slunečných dnech je i společné „vaření“ letní

Jednou z velmi oblíbených aktivit klientů havířovského GrandParku je společné vaření. I to ale doznalo ve slunečných dnech zásadní obměnu. „Teplo nás inspirovalo k tomu, abychom si „uvařili“ letně a zdravě. A tak jsme nakoupili ovoce a udělali si letní špíz. Sami můžete na fotografiích posoudit, jak se nám to povedlo,“ říká s úsměvem aktivizační pracovnice Jana Kovaříková.

Seniorům stačily tentokrát jen špejle a kousky ovoce – hrušek, banánů, pomerančů a také jahody. „Ta největší lahůdka přijde nakonec – letní špízy se přelijí čokoládou,“ vysvětluje Jana Kovaříková. Pak už stačilo zanést hotové dobroty do lednice a nechat zatuhnout. „Budeme tak mít připravený výborný zákusek k odpolední kávě,“ dodává aktivizační pracovnice.

Pro klienty GrandParku v Havířově, z nichž někteří trpí Alzheimerovou nemocí či jiným druhem demence, jsou podobné aktivity přichystány na každý den. Mohou se zabavit výtvarnými pracemi, keramikou, přípravou pochutin či cukroví, zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že je to pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci,“ vysvětluje ředitelka GrandParku Renata Vávrová.