Vše, co máme, prodáváme, co nemáme, vyrobíme

Slova v titulku parafrázují sice známou písničku Michala Tučného, ale plně vystihují současnou atmosféru v GrandParku Hradec Králové. V posledním listopadovém týdnu se totiž někteří ze seniorů proměnili v „prodavače“ a na Vánočním jarmarku prodávají za symbolickou cenu výrobky své a svých kolegů. Jarmark je otevřen od pondělí do pátku pro širokou veřejnost. Často ale neodolají samotní zaměstnanci a koupí si výrobky vytvořené právě „jejich“ seniory.

Mnohé ze seniorek si ve výtvarné dílně GrandParku oblíbily tzv. ubrouskovou techniku. Za asistence aktivizační pracovnice Lucie Hronové vyrobily z ubrousků nádherně barevné kreace na dlaždicích, květináčích či lahvích a skleničkách. „Pro klienty je důležité, aby se jim líbila jak samotná práce, tak její výsledek – pak se zapojují do činností rádi. A díky tomu si při výtvarných nebo rukodělných aktivitách zlepšují i jemnou motoriku,“ dodává Lucie Hronová.

Kromě toho ale v průběhu roku senioři vyráběli prostírání z korku, srdíčka z rozmanitých materiálů od těch nejmenších až po obrovská, korálky, náramky, náušnice, panenky, obrázky, svícny, vánoční ozdoby a mnoho dalšího. Výrobky vznikaly od května letošního roku, kdy byl GrandPark Hradec Králové otevřen. „Po přijetí je snaha zapojit seniora co nejdříve do každodenních terapií a aktivit,“ vysvětluje ředitelka domova Monika Utratilová.  

Klienti hradeckého GrandParku se mohou zabavit v průběhu roku nejen výtvarnými pracemi, ale i zpěvem, cvičením s terapeutkou, společnými vycházkami či reminiscenční terapií, při které cvičí paměť vzpomínáním na prožité životní události. „Víme, že tyto činnosti jsou pro naše klienty velmi důležité. V kontaktu se svými vrstevníky nemají pocit osamělosti a různorodými činnostmi procvičují jak jemnou motoriku, tak své myšlení – což je podstatné pro zpomalení průběhu nemoci u těch seniorů, kteří trpí třeba Alzheimerovou nemocí,“ vysvětluje ředitelka.

Do terapeutických aktivit se v GrandParku zapojují totiž i klienti, kteří jsou zdravotně hendikepovaní – ať už kvůli snížené pohyblivosti, nebo vzhledem k psychické nemoci. „Samozřejmě těmto seniorům více pomáháme,“ dodává Utratilová.