Výlet do Zooparku aneb hladit dovoleno

Klienti z hradeckého GrandParku vyjeli na svůj první větší výlet. Speciální autobus je zavezl na návštěvu nedalekého Zooparku ve Stěžerách. Počasí přálo, a tak si 19 klientů výlet opravdu užilo – většinu zvířat si totiž mohli i pohladit. „Senioři se tímto výletem vrátili do dětství či mládí, kdy jezdili se svou rodinouo na výlety anebo chovali drobné zvířectvo. Získali nové zážitky a podněty, které mohou vést k oživení starších vzpomínek, což je zvláště u osob s Alzheimerovou nemocí důležité,“ říká vedoucí aktivizace Josef Šimek.

Už při vstupu do Zooparku zaujaly seniory labutě černé, se kterými se člověk jen tak nesetká. A pak se setkali s drobným zvířectvem, jako jsou třeba králíci, které někteří dříve také chovali. Mohli si tak zavzpomínat a znovu zkusit, jaké to je krmit tyto chlupáčky. V některých klientech vyvolali ale drobní hlodavci zcela jiné, velmi realistické představy. „Ten králík je ale velký, ten by byl na pekáči,“ podotkl 74letý Josef Machek.

Po svačince přišla na řadu část zooparku s exotičtější zvířenou. Klienti GrandParku si prohlédli lamy, pštrosy, antilopy, zebry, poníky a dokonce i velblouda dvouhrbého. Pro některé to byly zcela nové zážitky: „Jé, tohle je pěkné zvíře, hezky pruhované“.  „To je zebra paní Grusserová.“ „Aha, tak děkuju, to vidím poprvé,“ svěřila se 74letá Blažena Grusserová.

Velký úspěch sklidili u seniorů poníci i ovečky, které bylo možné si i pohladit, ostatně jako většinu zvířat v tomto parku. Na závěr prohlídky se klienti podívali i do menšího pavilonu plazů, kde mohli obdivovat velkou želvu, ještěrky i hady.  V přilehlých venkovních klecích se rozloučili se seniory pestrobarevní papoušci.

Všichni klienti si kontakt se zvířátky a celý výlet náramně užili a již teď se těší na další takovéto příjemné a pozitivní aktivity a akce. „A dnes nikam nejedeme? To je škoda,“ podotkla hned druhý den Blažena Grusserová. A přidal se k ní i 87letý Stanislav Dubšek: „Chtělo by to nějaký další výlet, bylo to moc fajn, člověk se podívá na nová místa.“ Pozadu s hodnocením nezůstal ani 85letý Jiří Koutník: : „Výlet byl fajn, moc jsem si ho užil, jen jsem byl trochu naklepaný z cest, které mají v zooparku, měli by je trochu vylepšit. Zas to ale na tom vozíku bylo trochu zpestření a zvířátka byla skvělá, hlavně pštrosi, ti bílí!“

A určitě se senioři dalších výletů dočkají. „Pro klienty byl výlet nejen zpestřením mezi pravidelnými aktivitami, ale i  připomínkou doby, kdy sami se svými rodinami jezdili za zajímavými místy a poznávali něco nového. Den strávený mezi zvířátky, která si mohli i pohladit, seniory pozitivně vyladil a vyvolal mnoho vzpomínek,“ hodnotí vedoucí aktivizace Josef Šimek.