Werra, Amálka a Lucinka se mazlily se seniory

Senioři z GrandParku v Hradci Králové měli na konci května pravidelnou psí návštěvu. Tentokrát za nimi přišly fenečky Werra, Amálka a Lucinka a jejich přítomnost vykouzlila na terase příjemnou atmosféru na celé odpoledne. „Canisterapie je zařazena do našeho stálého programu, protože vnímáme její pozitivní působení na seniory. Kontakt s pejsky je vždy povzbudí a vyladí do pohody,“ chválí přínos psích návštěv ředitelka královéhradeckého GrandParku Monika Utratilová.

 „Je úžasné, jak starší lidé na pejsky reagují a jak jim vykouzlí úsměv ve tváři. O to nám jde nejvíce,“ doplňuje aktivizační pracovnice Dagmar Pařízková. Při canisterapii vůbec nevadí, že někteří klienti jsou na vozíčku nebo špatně pohybliví. „Psi pro canisterapii jsou klidní a přátelští. Důležité je, aby u některých lidí prolomili apatii, vyvolali v nich citové reakce a navodili pozitivní myšlení během toho, kdy se k člověku přitulí a nechají se hladit,“ vysvětluje canisterapeutka Hana Šírová. Ve druhém sledu je pak působení i na fyzické zdraví. Ruce a prsty starších lidí, které jsou kvůli nemoci už jen ztěžka pohyblivé, procházejí totiž při mazlení se psem v podstatě nenásilnou rehabilitací.

Fenečky byly trpělivé a bylo vidět, že i jim je mazlení příjemné. U méně pohyblivých seniorů stačilo vložit pejska do křesla či na klín a hned se přitulil. „Starším lidem dělá teplo psího těla dobře, vnímají přítulnost psa a mají radost, když ho můžou hladit,“ říká canisterapeutka a dodává, že pravidelnost takových návštěv je důležitá. „Při první návštěvě se ještě někteří lidé bojí, ale při druhé či třetí z nich ostych padá a na přítulnost pejsků si ochotně zvykají.“