Zahradní dýchánek s Jiřím Žáčkem

Tak jako se na školách využívá pěkného počasí pro venkovní výuku, vytáhlo sluníčko na zahradu štěrboholského GrandParku také klienty i s Jiřím Žáčkem. Ne, tento básník není naším klientem – bylo mu ale věnováno Literární okénko. „Při jeho pořádání čteme klientům básně od nějakého autora. Samozřejmě seniory nejprve s básníkem a jeho tvorbou, seznámíme,“ přibližuje tuto pravidelnou část programu aktivizační pracovnice Markéta Nováková. Klienti se podle ní do veršů rádi zaposlouchají, přitom popíjejí kávu. „Verše všechny pěkně vyladí do pohody a senioři, pokud daného autora znají, se rádi zapojí,“ dodává Markéta.

O důležitosti a užitečnosti takového pravidelného procvičování kognitivních funkcí v pokročilém věku je přesvědčen i MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., z III. Interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Starší lidé potřebují stále nové podněty a nové aktivity. Výzkumy ukazují, že pokud je nemají, projeví se to záhy na jejich kondici i zdravotním stavu,“ vysvětluje.

Při pěkném počasí využívají klienti GrandParku terasu a zahradu nejen k posezení, ale i k fyzickým aktivitám. „Mnozí senioři, zvláště s příchodem teplého jarního počasí, chodí rádi na zahradu na procházky. Ale cvičí zde chůzi třeba i klienti se sníženou pohyblivostí. Stačí k tomu vstát z vozíku a použít ho jako chodítko, v případě únavy opět jako odpočinkové křeslo,“ vysvětluje ředitel pražského GrandParku Pavel Ritschel.