Zkolaudováno! První klienty přijme GrandPark v dubnu

Již brzy bude moci domov pro seniory GrandPark v Hradci Králové přijímat nové klienty – a nejenom z Hradce Králové a okolí, ale z celé ČR. Kolaudace již proběhla, a tak se vše může začít připravovat na slavnostní otevření. Hradecký GrandPark bude mít celkovou kapacitu 149 lůžek, z toho 38 lůžek bude určeno pro Domov pro seniory, 108 lůžek pro Domov se zvláštním režimem a 3 lůžka pro Odlehčovací pobytovou službu.

„Výhodou pro rodiny, které potřebují sehnat péči a ubytování pro seniora se sníženou soběstačností rychle, je to, že v GrandParku jim můžeme vyhovět v podstatě okamžitě,“ říká ředitel domova Ondřej Votroubek s vědomím, že nová lůžka jsou velmi potřebná. Jeho slova potvrzuje profesor MUDr. Zdeněk Zadák, CSc., ze III. Interní gerontometabolické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Počet osob trpících některým typem demence či Alzheimerovou nemocí roste bohužel stále rychleji i v našem regionu a tito lidé většinou v určitém stádiu vyžadují odbornou péči,“ vysvětluje profesor Zadák. V České republice je v současnosti již více než 150 tisíc lidí trpících Alzheimerovou nemocí, z toho zhruba 10 tisíc v Královéhradeckém kraji.

Vzhledem k tomu, že domov je určen pro seniory, jejichž soběstačnost je z různých důvodů snížena, budova je tomu architektonicky a technicky přizpůsobena. „Samozřejmostí je bezbariérovost, barevné prvky usnadňující orientaci, co největší přístup světla v kombinaci s vhodným osvětlením. Klienti budou mít k dispozici také dostatek multifunkčních prostor pro širokou škálu terapií a aktivizačních programů,“ vysvětluje ředitel GrandParku. Významnou součástí celého areálu bude terapeutická meditační zahrada. „S realizaci této zahrady jsme začali zjara – tak, aby si klienti již v létě mohli užívat pohody v pěkném přírodním prostředí navazujícím na stávající okolní zeleň a stromy,“ dodává Votroubek.

Výstavba GrandParku Hradec Králové začala přípravnými pracemi v listopadu 2014, stavba samotné budovy pak v lednu 2015. „Pozitivním faktem je, že se nám daří stavět kvalitní pobytová zařízení pro seniory se sníženou soběstačností za několikanásobně nižší náklady, než je tomu u státních zařízení,“ hodnotí výstavbu Ĺubomír Vais, předseda představenstva společnosti EBM Partner, která je developerem a investorem projektu.

GrandPark Hradec Králové je součástí sítě domovů pro seniory s názvem GrandPark. První z těchto domovů byl otevřen v květnu 2015 v Havířově. V listopadu téhož roku získal Zvláštní cenu poroty v celostátní soutěži Nejlepší z realit – Best of Realty. „Porota nehodnotila pouze architektonickou stránku objektu, ale zajímal ji náš domov jako celek. Velmi nás proto těší, že tento náš projekt získal ocenění právě za posun v kvalitě a rozsahu nabízených sociálních služeb v Moravskoslezském kraji,“ říká Ľubomír Vais, předseda představenstva společnosti EBM Partner, která je developerem a investorem projektu.